english language slovak language















Mozog sa dá cvičiť

17. 04. 2007
Autor: Soňa Rebrová
Uverejnené na:
http://www.imarkiza.sk

Pravidelné mozgové cvičenie môže zlepšiť schopnosť sústrediť sa a učiť sa u detí s poruchami učenia alebo u hyperaktívnych.

Pociťujete bezmocnosť, vyčerpanie a zúfalstvo, keď sa snažíte prinútiť dieťa sústrediť sa na úlohy? Potom cítite presne to, čo pri úlohách a učení cítia deti s poruchami učenia, sústredenia alebo hyperaktívne. „Tieto deti sú skutočne proti svojej dysfunkcii bezmocné. Cítia sa zúfalo, lebo ich nútia do toho, čo im vôbec nejde," hovorí špeciálna pedagogička Mgr. Magdaléna Švarcová zo Špeciálno-pedagogickej poradne Lienka v Bratislave. Na vine nie je neposlušnosť, hlúposť či neochota učiť sa. Na vine je únava z toho, že nech sa deti snažia, ako vládzu, učenie im proste nejde.

Keď píše dieťa s poruchami písania, je to, ako keby ste písali perom, ktoré sa chvíľu rozmazáva, chvíľu nepíše a potom zase na kratučkú chvíľu píše. Keď číta dieťa s poruchou učenia, je to, ako keby sa vám písmená rozmazávali, utekali a otáčali sa - nie a nie ich prečítať. Hyperaktívne deti zase všetko rozptyľuje a sústrediť sa na jednu vec je pre ne asi rovnako ťažké, ako keby ste sa vy chceli naraz sústrediť na prácu v štyroch zamestnaniach.

Zlepšiť sústredenie
Symptómy hyperaktivity, nepozornosti i porúch učenia majú spoločného menovateľa - oslabené funkcie centrálnej nervovej sústavy a nedokonalú prácu mozgu. Na Slovensku existuje terapia, ktorá vie dysbalanciu mozgovej činnosti zlepšiť, stále však o nej veľa ľudí nevie. Čo sa skrýva pod záhadným názvom EEG biofeedback terapia?

„Je to metóda, ktorá posilňuje žiaducu aktiváciu nervovej sústavy, zameraná predovšetkým na tréning pozornosti a sústredenia, sebaovládania, upokojenia impulzivity a hyperaktivity či na zlepšenie výkonu intelektu," dočítali sme sa na stránkach bratislavského EEG biofeedback centra.

Funguje jednoducho: náš mozog je totiž „hladný" po podnetoch, ktoré mu ukazujú, ako lepšie fungovať. Rád sa učí a dosiahnuté výsledky si ukladá, preto nové funkčné okruhy vybudované touto terapiou vydržia trvalo.

Hra mozgom
Učenie mozgu prebieha prostredníctvom snímania EEG vĺn vyžarovaných z mozgu. „Snímame ich prostredníctvom troch elektród umiestnených na hlave - ako keď lekár počúva srdce pomocou stetoskopu," vysvetľuje Magdaléna Švarcová. Mozgové vlny sa potom prostredníctvom dômyselného zariadenia premietajú klientovi do hry, ktorú vidí pred sebou na monitore. „Klient ju hrá bez akýchkoľvek nástrojov, klávesnice, myši, joysticku len svojou mysľou - mozgom. Ak jeho mozog pracuje na správnych vlnových dĺžkach, dostane odmenu v podobe zvukového signálu a počtu bodov. Ak vlnové dĺžky nie sú správne, úspech v hre mizne, program ho upozorní, že stráca koncentráciu," vraví Švarcová.

Ako dodáva, človek zvyčajne nie je schopný spoľahlivo ovplyvniť svoju mozgovú aktivitu, lebo prebieha podvedome. „Vďaka EEG biofeedback terapii môžete vidieť svoju mozgovú aktivitu na obrazovke počítača v tisícine sekundy po tom, čo sa objaví. A to vám dáva možnosť poznať ju, ovplyvniť ju systematickým tréningom, prípadne aj zmeniť."

Vyskúšali sme ho
EEG biofeedback nebolí, nemá vedľajšie účinky a nie je návykový. Terapeuti tvrdia, že dokáže vyladiť činnosť nesprávne fungujúceho mozgu o 60 až 80 percent. Aby sme sa presvedčili, ako funguje v praxi, priviedli sme na terapiu 9-ročnú Henrietku, ktorá už tretí rok bojuje s poruchou čítania. Na rozohriatie dostala za úlohu nakresliť písmená X a Y. Potom si sadla za počítač amala stlačiť medzerník vtedy, keď sa na obrazovke počítača zjaví X a hneď za ním písmeno A. Na prvý pohľad ľahká úloha, keďže však trvala 20 minút, bola poriadne únavná. Na obrazovke stále vyskakovali písmenká v rôznom poradí: * A, X, A, Z, P, K, V, H, A, P, D, K, A, Z, A, P, a stlačiť kláves pri správnom poradí písmen dalo Henke poriadne zabrať, pretože má poruchu čítania. Ale zvládla to vcelku na dobrej úrovni: v tej rýchlosti asi tretinu odpovedí mala správnych.

Potom jej terapeutka pripla na uši a stred hlavy elektródy. Najprv prístroj nerobil nič, potom sa „chytil" a začal ukazovať vlny ako na EKG. Krátke, dlhšie, stredné. „Vidíte napríklad tie pomalé théta vlny? Sú časté u detí s hyperaktivitou a poruchou sústredenia. Naopak, beta vlny sú oveľa rýchlejšie. Z pomeru pomalých théta vĺn k rýchlejším beta vlnám, ktorý by mal byť menší ako 3,1, vieme určiť rozsah porúch pozornosti. Henka má tento podiel až 3,8, teda mozog naozaj nepracuje optimálne," vysvetlila nám Magdaléna Švarcová.

Ide sa hrať
Henrietka dostala jednoduchú úlohu: sadnúť si do kresla pred počítač a pozerať sa na obrazovku, na ktorej sa striedali rôzne hry. Najprv štartovala formula, potom plávali delfíny, zasúvali sa valce. Navonok pôsobila dojmom, že sa na hry len pozerá, ako nás však ubezpečila terapeutka, mozog naozaj pracoval. „Vidíte, za každú správnu aktivitu počítač pripisuje body, a verte, že mozog si takúto odmenu pamätá. Každý z nás predsa rád súťaží."
Najmenej bodov, ktoré Henka nahrala, bolo 35, najviac 63. Vcelku veľký rozptyl. „Čím dlhšie bude Henrietka na terapiu chodiť, tým viac sa jej mozog naladí na správnu činnosť.

Negatívne rozptyľovacie impulzy bude potláčať, naladí sa na sústredenie. V zásade je potrebných desať až dvadsať sedení, prvé pokroky však vidieť už po siedmom či ôsmom," vraví Švarcová. „Počas neurofeedback tréningu vlastne oslovujeme mozog a opakovane ho ,vyzývame´ na produkciu ,žiaducich rytmov´ a potlačenie rušivých. Po tréningu je klient schopný automaticky fungovať v takýchto stavoch."

Dozrieva
V priebehu terapie nervová sústava postupne vyzrieva. Vsúvislosti s tým ustupuje impulzívnosť a roztržitosť, nepokoj či agresivita sa regulujú. Deti sa upokoja, zlepší sa ich sebaovládanie, posilní sa vôľa. Pozitívnou zmenou je obvykle aj zlepšenie kvality spánku, schopnosti učiť sa a pamätať si rôzne informácie. Zlepšenie schopnosti a výkonnosti následne zvýšia dieťaťu jeho sebadôveru a sebaúctu, ktoré bývajú pri rôznych dysfunkciách pochopiteľne znížené.

U detí sa zvýši aj odolnosť proti stresu, zlepšia sa medziľudské vzťahy. Dokonca sa preukázalo, že u detí, ktoré trpeli poruchou pozornosti, sa po neurofeedback terapii významne zvýšilo IQ (o 5 - 20 bodov). Zo začiatku sú tieto zmeny krátkodobé. Po poctivom absolvovaní všetkých tréningov sa stávajú trvalými.

Nielen pre deti
Môže sa zdať, že táto terapia je určená hlavne pre tých, ktorí majú problém so sústredením alebo sebaovládaním. EEG biofeedback je určený aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoju mentálnu výkonnosť, zlepšiť pamäť, pozornosť a schopnosť udržať koncentráciu. Pomôcť teda môže aj manažérom, športovcom, dispečerom či vodičom, i študentom pripravujúcim sa na skúšky.

EEG biofeedback terapia funguje ako bicyklovanie - čo sa počas nej mozog naučí, už nezabudne. Je to vlastne akási posilňovňa mysle. Nejde pritom o alternatívny spôsob liečby, je to výskumne a prakticky podložená metóda.

„Určite to nie je liečba zázračná a nevyrieši všetky problémy. Ideálne je však začať práve týmto spôsobom, lebo ak ju pacient toleruje, vyhneme sa napríklad v prípade hyperaktivity dlhodobému užívaniu liekov u detí. Aj napriek tomu, že v 70 až 80 percentách zaberú - rodičia registrujú zlepšenie vzťahov v rodine či medzi rovesníkmi, nemusia dieťa tak dlho nútiť do domácich úloh -, ich vedľajšie účinky sú veľmi silné a pretrvávajú aj dlho po vysadení liekov," vysvetľuje Magdaléna Švarcová. Farmakoterapia navyše lieči symptómy, nie príčinu tohto syndrómu.

Terapiu už ponúkajú v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Nových Zámkoch, Trnave, vo Zvolene, Veľkom Krtíši, v Rimavskej Sobote, Martine, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Košiciach, Prešove, Michalovciach a Trebišove.

Mozog sa rád učí, najmä ak za to dostáva odmeny. Len občas je trochu lenivý. Terapia môže zlepšiť prácu mozgu o 60 až 80 percent.

Ako funguje mozog
Mozog je najzložitejší systém vo vesmíre. Čokoľvek o ňom povieme,môže byť pravda,hovorí český neurológ profesor Josef Faber, zaoberajúci sa EEG biofeedbackom. Mozog je schopný spracúvať veľké množstvo informácií súčasne. Najdôležitejšou vlastnosťou je schopnosť učiť sa,meniť sa a neustále sa dolaďovať na požiadavky prostredia - snaží sa nájsť rovnováhu medzi vonkajším svetom asamým sebou, hľadá rovnovážne stavy. Tieto vlastnosti sa volajú neuroplasticita a udržiavanie plynúcej rovnováhy. Mozog je v činnosti nepretržite vodne v noci. VEEG sa ukáže, či je jeho fungovanie ideálne, či tam nie je veľa rýchlych frekvencií alebo priveľa pomalých. Neurofeedbackom sa usilujeme odchýlky od normy napraviť, preučiť, preladiť do žiaducich pomerov. Každá činnosť si vyžaduje iný typ pozornosti a nastavenia na výkon. Neurofeedbackom trénujeme schopnosť prepínania pozornosti a jej udržania pri určitej činnosti.

© Lienka 2006 - 2020